I treti i vërteti? Betohet kancelari i ri i Austrisë

Karl Nehammer u betua këtë të hënë si kancelar i Austrisë, para presidentit të vendit Alexander Van der Bellen. Ai është i treti që e merr këtë detyrë në 3 muajt e fundit.

Nehammer përballet me sfidën për të çliruan koalicionin qeverisës nga trazirat dhe skandalet politike që e kanë përfshirë gjatë muajve të fundit, por edhe pandeminë.

49-vjeçari i cili vjen nga radhët e Partisë Popullore Austriake, në të shkuarën ka mbajtur postin e ish-ministrit të brendshëm.

Nehammer do të zëvendësojë kancelarin Alexander Schallenberg, i cili dha dorëheqjen mbrëmjen e të enjtes, rreth një muaj e gjysmë pas zgjedhjes në këtë post.

Vendimin e mori pas tërheqjes së papritur nga politika të ish-kancelarit Sebastian Kurz, i cili po të enjten hoqi dorë si kryetar i Partisë Popullore dhe si deputet, ndërkohë që është nën hetim për korrupsion.

Check Also

Princi Andrew do të përballet në gjyq për sulm seksual

Një gjykatë federale në Nju Jork hodhi poshtë mocion për të rrëzuar padinë kundër Princit …

Dorëheqja e Zoran Zaev, Maqedonia e Veriut drejt formimit të Qeverisë së re

Dimitar Kovaçevski, të mërkurën, më 29 dhjetor, pritet edhe zyrtarisht të mandatohet si kryeministri i …

Mijëra fluturime anulohen për Krishtlindje në mbarë botën

Të paktën 4,500 fluturime janë anuluar dhe 10,000 të tjera kanë pasur vonesa të konsiderueshme …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *