Gjermania emëron partinë “Alternativa për Gjermaninë” si një grup ekstremistësh

Shërbimet e inteligjencës së Gjermanisë e kanë cilësuar partinë Alternativa për Gjermaninë (AfD) si një grup ekstremistësh të dyshuar, raporton BBC.

Partia nacionaliste është tashmë nën mbikëqyrje në dosa vende në Gjermani, por vendimi do të thotë që aktivitetet e saj mund të vëzhgohen në të gjithë vendin.

Deputetët dhe anëtarët e parlamentit Europian do të përjashtohen nga çdo operacion, si pasojë e këtij vendimi. Shërbimet e inteligjencës nuk kanë komentuar publikisht mbi raportet.

Një zëdhënëse e AfD e përshkroi vendimin si “thjesht politik” dhe tha se partia do të ndërmarrë veprime ligjore kundër “klasifikimit të pajustifikuar”.

Nëse konfirmohet, do të ishte hera e parë në historinë e pasluftës që një parti politike me vende në parlamentin kombëtar merr këtë emërim.

E formuar në 2013, haptazi anti-Islam dhe anti emigrantë, AfD është partia më e madhe e opozitës së Gjermanisë në parlament. Popullariteti i saj u rrit në 2015 pasi pothuajse një milion emigrantë hynë në Gjermani.

Partia u përball me kritika të veçanta rreth retorikës së saj anti-emigrante pas një sulmi vdekjeprurës të së djathtës ekstreme në qytetin e Hanau në fillim të vitit 2020, megjithëse nuk u akuzua për përfshirje të drejtpërdrejtë dhe dënoi publikisht pushkatimet.

Raporti që shërbimi i brendshëm i inteligjencës së Gjermanisë (BfV) pritej të klasifikonte AfD si një “rast të dyshuar” të ekstremizmit, u shfaq për herë të parë në fillim të këtij viti.

Sidoqoftë, një vendim përfundimtar u vonua nga sfidat e vazhdueshme ligjore nga AfD, e cila argumenton se “lëvizja është politike dhe mund të dëmtojë shanset e saj në zgjedhjet federale në shtator”.

Për shkak të çështjes gjyqësore, shërbimet e inteligjencës nuk kanë komentuar ende emërimin e ri, i cili është raportuar gjerësisht nga mediat gjermane.

Vendimi u bazua në dy vjet mbledhje informacioni nga agjencitë e inteligjencës, duke arritur kulmin në një raport me 800 faqe.

Vendimi do të thotë se partia tani mund të vihet nën mbikëqyrje, duke lejuar BfV të rekrutojë informatorë dhe të përgjojë telefonata dhe email.

Katër shtete në Gjermaninë lindore, ku partia është veçanërisht e njohur, kanë përcaktuar tashmë AfD si një grup ekstremist të dyshuar.

 

Check Also

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Rusisë e dëbon dhjetë diplomatë

Presidenti i SHBA-së Biden nënshkroi një dekret të enjten duke vendosur sanksione të reja ndaj …

Greqia merr dozat e para të vaksinës Johnson&Johnson

Greqia do të marrë dozat e para të vaksinës Johnson & Johnson të mërkurën dhe …

“Terrorizëm bërthamor” – Irani raporton për një sulm në impiantin e Natanz një ditë pasi filloi pasurimi i uraniumit

Impianti bërthamor i Natanz i Iranit u godit nga një sulm ‘terrorist’ të dielën, tha …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *