FBI, në shtëpinë e oligarkut rus në Uashington

FBI ka ndërmarrë një operacion në shtëpinë e një oligarku rus në Uashington DC. Një hetim federal ka bërë që federalët të kontrollojnë banesën e Oleg Deripaska, aleat i Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Zëdhënësi i FBI-së nuk dha detaje të tjera për këtë operacion, por një burim i CNN theksoi se hetimi ndaj oligarkut ka disa kohë që ka nisur.

Deripaska është dënuar në vitin 2018 nga autoritetet amerikane për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA. Gjithashtu është hetuar edhe për pastrim parash dhe është akuzuar për kërcënim të biznesmenëve të tjerë dhe pjesëmarrje në shantazh.

Check Also

Ministri Lavrov: 50 avionë spiunë të NATO-s afrohen çdo javë pranë kufirit të Rusisë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, deklaroi këtë të martë se është zbuluar se …

Varianti Omicron, Biden: Shkak për shqetësim, por jo për panik

Presidenti Joe Biden përpiqet të qetësojë amerikanë në prag të festave të fundvitit, pak ditë …

Si po përballen ekonomitë kryesore të botës me spektrin e inflacionit

Ndërsa kërkesa po kthehet që nga rënia fillestare e pandemisë, bankat qendrore duhet të balancojnë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *