“Duhet të infektohen 60% e britanikëve për të fituar imunitetin popullata”/ Johnson: Shumë nga të dashurit tanë do të vdesin

“60% e britanikëve do të duhet të kontraktojnë Coronavirus për të zhvilluar imunitetin”. Fjalët në Sky News nga Sir Patrick Vallance, një nga dy autoritetet e larta mjekësore të qeverisë së Boris Johnson, kanë shkaktuar shumë debate.

“Po, Coronavirus është një sëmundje e keqe, por në shumicën e rasteve ka vetëm simptoma të buta. virusi mbase do të kthehet dhe vitin tjetër ”. “Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zhvillohet imuniteti i popullsisë për të mbajtur virusin nën kontroll në një afat të gjatë “, citon La Repubblica fjalët e tij.

Vallance flet për imunitetin e popullsisë të fituar përmes infeksionit koronavirus, jo për shkak të vaksinimeve masive, siç ndodh zakonisht. Gjithashtu edhe për faktin se një vaksinë për Covid19 nuk është ende atje dhe mund të arrijë vetëm brenda një viti. “Me 60% të popullatës të infektuar me virus, do të kishim imunitet të tyre,” tha Vallance për Sky News.

Fjalë polemike këto. Për disa, teoria e Vallance përfaqëson një rrezik të madh që mund të rezultojë në vdekjen e të paktën qindra mijëra njerëzve britanikë me qëllim të zhvillimit të imunitetit masiv dhe ndalimit të infeksionit. Britanikët janë në total 67 milion, dhe 60% janë rreth 40 milion. Edhe nëse në rënie e sipër llogaritet një normë vdekshmërie prej 1%, kjo qasje mund të kishte një “kosto” prej të paktën 400 mijë vdekje, në rastin më të mirë.

Për të mos përmendur që kujdesi shëndetësor britanik mund të shembet shpejt me një ortek të pacientëve. Për më tepër, nuk ka siguri se kjo metodë do të funksionojë: Covid19 duket një virus i ndryshueshëm dhe deri më tani nuk është provuar përtej çdo dyshimi të arsyeshëm se ai nuk mund të kthehet sërish pas shërimit të pacientit.

Por kjo është, tani e qartë, qasja e qeverisë britanike ndaj Coronavirus. Dhe dje Kryeministri Johnson e tha atë në një konferencë për shtyp në Londër: “kjo është kriza më e rëndë shëndetësore në një gjeneratë, shumë nga të dashurit tanë do të vdesin”. Një strategji krejtësisht e kundërt me atë të Italisë, e cila ka mbyllur të gjithë vendin.

Check Also

Me çfarë po zëvendësohen mushkat? Korrierët e kanabisit eksplorojnë rrugë të reja në kufirin me Greqinë

Forcimi i kontrolleve në kufi me ndihmën e oficerëve të Frontex i ka shtyrë trafikantët …

Arrestohen 4 anëtarë të bandës shqiptare të drogës ‘Kompania Bello’: Mbushnin Europën me kokainë nga Amerika Latine

Tre shqiptarë dhe një italian, pjesë e grupit kriminal që vepronte për kartelin e drogës …

Banka Botërore: Shqipërisë iu shtuan 112 mijë të varfër në 2020-ën nga pandemia, niveli më i lartë i varfërisë në Rajon

Pandemia Covid -19 dhe tërmeti i 26-nëntorit 2019 e bënë me agresive varfërinë në Shqipëri. …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *