Drejtori i CIA-s takim sekret në Kabul me liderin e talebanëve

Drejtori i CIA-s William Burns ka zhvilluar një takim sekret në Kabul me liderin e talebanëve. Mediet ndërkombëtare, mes të cilave  “Washington Post”, raportojnë se Burns ka takuar Abdul Ghani Baradar.

Talebanët u kanë vënë afat amerikanëve fundin e gushtit për të lëvizur nga Afganistani dhe koha po shtrëngon. Edhe pse SHBA-të, bashkë me Gjermaninë dhe Francën kanë kërkuar shtyrje të afatit final për evakuimet, sërish talebanët kanë njoftuar se nuk do i lejojnë pas 31 gushtit.

Si çdo takim sekret, sidomos kur bëhet fjalë për CIA-n amerikane, përmbajtja e bisedës Burns-Baradar realizuar ditën e hënë mbetet e fshehtë.

CIA nuk ka dhënë asnjë konfirmim zyrtar të takimit, ndërsa burim për mediet ndërkombëtare janë zyrtarë që nuk identifikohen.

Check Also

Çdo javë tampon nga mësuesit dhe studentët që refuzojnë vaksinën

Rriten infektimet nga përhpaja e variantit Delta, por kufizimet për qytetarët nuk ndryshojnë. Komiteti i …

Dënimi me 2 vite burg i Llallës, reagon Kim: Askush nuk është mbi ligjin, drejtësia kundër zyrtarëve të korruptuar

Ambasadorja amerikane në vendin tonë Yuri Kim ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Posaçme …

Vala e rritjes së çmimeve në vend, nga po vjen dhe sa do të vazhdojë

Vala e rritjes së çmimeve erdhi si cunam në tregjet globale këtë vit, por në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *