Conte: Europa të përgjigjet pa “nëse” dhe “por”, ose secili për vete

Nëse BE nuk do të japë instrumente financiare për të përballuar sfidën, Italia do të detyrohet të përballet me urgjencën dhe të rifillojë me burimet  e saj.

Kështu deklaroi kryeministri italian Giuseppe Conte në një intervistë për gazetën gjermane Bild.

Kryeministri, i cili pati një takim me Ministrat Di Maio dhe Gualtieri, i kërkoi BE-së reagim të shpejtë.

“Nuk mund të qëndrojmë duarkryq deri në fund: operacioni i suksesshëm,por durimi me Europën ka vdekur”.

“Ne nuk duhet të mbetemi pas Kinës dhe Shteteve të Bashkuara që aktualisht kanë vënë në dispozicion 13% të PBB-së së tyre”, tha Kryeministri.

“Në Gjermani mund të keni të gjithë hapësirën fiskale që dëshironi, por kurrë nuk mund të mendoni të përballeni me një emergjencë shëndetësore, ekonomike, sociale me një ndikim kaq shkatërrimtar në hapësirën tuaj fiskale”, ishin fjalët e Presidentit Conte, të shqiptuara në italisht gjatë intervistës.

BE duhet të përgjigjet pa “nëse” dhe pa “por” – “Është në interesin reciprok që Evropa të marrë një goditje, kjo varet nga sfidat, përndryshe ne duhet të braktisim absolutisht ëndrrën evropiane dhe të themi secili është për veten e tij.

Ne do të përdorim trefish, katërfish, pesëfish burime për të dalë nga kjo krizë dhe nuk do të kemi asnjë garanci se do ta bëjmë atë në mënyrën më të mirë, më efektive dhe në kohë. Evropa duhet të përgjigjet pa ‘nëse’ dhe pa ‘por’, përndryshe qytetarët do të zhgënjehen”, tha Conte.

Urgjenca e koronavirusit- Sa i përket menaxhimit të emergjencës së koronavirusit, Conte nënvizoi se  “Italia po fiton një përvojë të madhe” dhe nëse arrin të tejkalojë fazën kritike, do të jetë në dispozicion “për të ndihmuar edhe vendet e tjera”.

Sistemi shëndetësor italian është “shumë efikas dhe kompleks, por është e qartë se një emergjencë e tillë e përqendruar i ka dhënë një tendosje. Ne po krijojmë 68 spitale të dedikuara për Covid për të parandaluar ekspozimin e personelit shëndetësor ndaj rrezikut”.

Së shpejti Italia do të jetë e sigurt për turistët- “Në Itali po “përballemi me fazën e dytë: kjo do të thotë të rregullojmë jetën tonë sociale dhe ekonomike në një mënyrë absolutisht të ndryshme, të jetojmë me virusin, të vetëdijshëm se vaksina nuk do të jetë gati edhe për disa muaj”, tha Giuseppe Conte.

“Unë – vazhdoi ai -nuk mund te pres të marr turistë gjermanë dhe evropianë. Ata janë të mirëpritur dhe kam besim se ndërsa ne po veprojmë, së shpejti Italia do të bëhet vendi më i sigurt për të lëvizur. Por është e nevojshme që të gjitha vendet të marrin masa po aq rigoroze “.

Samiti i qeverisë për masat e reja- Përveç ministrave Di Maio dhe Gualtieri, Kryeministri Giuseppe u takua edhe me krerët e delegacionit të partive qeverisëse.

Në tryezë, ndër të tjera, zhvillimi i planit të ri i cili do të duhet të nënshkruhet brenda ditëve në vijim. Masat e kontrollit të koronavirusit, në të vërtetë, skadojnë në 13 Prill dhe ekzekutivi do të duhet t’i zgjasë ose modifikojë ato.

Për momentin, ideja është ajo e një zgjatje të mëtejshme për dy javë, mbase me disa ndryshime të vogla në kufizimet në fuqi. Një takim i ri është caktuar për të enjten në mëngjes.

Check Also

Zelenskij viziton Kharkivin dhe shkarkon shefin e sigurimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskij ka shkarkuar shefin e sigurimit në Kharkiv, pasi sipas tij “ai …

Arrestohet 10-vjeçari në Florida, kërcënoi se do të qëllonte me armë në shkollë

Një djalë 10-vjeçar u arrestua në Florida, pasi kërcënoi me të shtëna masive me mesazhe …

Mazhoranca drejt zgjedhjes së Presidentit që dëshiron

Kuvendi e quajti të hënën të ezauruar edhe raundin e tretë të votimit për president, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *