Blinken: Po punojmë në prapaskenë për t’i dhënë fund dhunës në Lindjen e Mesme

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Uashingtoni mbetet “shumë i shqetësuar” me përshkallëzimin e dhunës midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Rripin e Gazës.

Blinken tha se SHBA-ja po punon “intensivisht” prapa skenave për t’i dhënë fund dhunës.

Duke folur gjatë një vizite në Danimarkë, ai tha se Izraeli ka të drejtë ta mbrojë veten dhe i bëri thirrje Hamasit dhe grupeve të tjera militante që t’u japin fund sulmeve me raketa.

Blinken bëri thirrje për mbrojtjen e civilëve dhe fëmijëve, por shtoi se shteti hebre ka një barrë shtesë për të bërë gjithçka të mundur, për të shmangur viktimat civile.

Dhuna midis ushtrisë izraelite dhe militantëve palestinezë është përshkallëzuar javën e kaluar.

Qysh më 10 maj, mbi 200 palestinezë janë vrarë nga sulmet e Izraelit në Gaza, thanë autoritetet në enklavën që kontrollohet nga Hamasi.

Check Also

Ushtarët amerikanë zbulojnë gabimisht bazat sekrete bërthamore në Europë

Një grup ushtarësh amerikanë u mbështetën në aplikacione për të studiuar dhe memorizuar detajet e …

“Pfizer” konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksinat kundër Covidit

Gjiganti farmaceutik Pfizer ka konfirmuar marrëveshjen e arritur me Qeverinë e Kosovës për furnizim me …

“I çuditshmi” Joe Biden, i thotë të miturës: Ngjan si 19 vjeçare

E gjitha ndodhi gjatë një fjalimi që Kreu i Shtëpisë së Bardhë bëri në bazën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *