AstraZeneca do të sjellë gjysmën e dozave të porositura, ngadalësohet sërish vaksinimi në Europë

Plani i vaksinimit kundër Covid-19 në Europë rrezikon të ngadalësohet sërish, pas lajmit se kompania AstraZeneca ka njoftuar furnizimin me gjysmën e dozave të porositura gjatë tremujorit të dytë.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters njoftomi iu është dhënë krerëve të bllokut gjatë një video konference ditë më parë.

Kjo do të thotë që nga 180 milionë vaksina të premtuara, AstraZeneca do furnizojë Europën me vëtëm 90 milionë të tilla.

Më herët Komisioni Europian publikoi një version të redaktuar të kontratës me kompaninë farmaceutike AstraZeneca, mes përshkallëzimit të përplasjes për vonesat në furnizimin me doza.

Check Also

Indeksi i 2021-shit, Shqipëria humb 15 vende në tërheqjen për investime, çalojmë në shërbime financiare

Indeksi Global i Mundësive 2021 e rendit Shqipërinë të 78-n në botë për tërheqje investimesh …

“BE-ja do sjellë në Shqpëri 145 mijë doza vaksina anti-covid në periudhën maj-gusht” – Von der Leyen e shkruan shqip mesazhin

Nga maji deri në fund të gushtit në Shqipëri do vijnë 145 mijë doza vaksine …

“Në 17 qershor nisin fluturimet ndërkombëtare”, disa fakte nga ministrja Balluku mbi aeroportin e Kukësit dhe marrëveshjen që firmoset sot për të Vlorës

Ditën e djeshme u realizua fluturimi i parë në aeroportin e Kukësit, ku një avion …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *