Ashpërsohen masat ndaluese në Britani

Britania ka vendosur zgjatjen dhe ashpërsimin e masave ndaluese edhe për javën e ardhshme.

Qeveria pritet të ndalojë qarkullimin me makina në distanca të largëta, dhe ndryshime ligjore për të forcuar urdhërin e qeverisë për të dalë një herë në ditë, për të bërë Pazar, për tu ushtruar ose për raste emergjente.

Këto vendime do të lajmërohen ditën e enjte nga Domenic Raab, drejtuesi i qeverisë deri në shërimin e kryeministrit Boris Xhonson.

Britania ka 55, 242 të infektuar, 3,634 raste të reja, dhe 7,097 të vdekur. Ditën e mërkurë, Britania njoftoi 938 vdekje.

Pavarësisht se numri i vdekjeve në Britani është më i ulët se sa në Itali dhe Spanjë, rritja ditore e numrit të vdekjeve është e njëjtë me to.

 

Check Also

Arrestohen 4 zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë në Kosovë

Katër zyrtarë të Agjencisë për Zhvillim Bujqësor janë arrestuar nga Policia e Kosovës. Mediat lokale …

Sulmet kibernetike në SHBA, ekspertët e teknologjisë: Kemi prova për përfshirjen e Rusisë

Disa muaj pas sulmeve kibernetike, drejtuesit e kompanive teknologjike në SHBA shprehen se këto sulme …

AstraZeneca do të sjellë gjysmën e dozave të porositura, ngadalësohet sërish vaksinimi në Europë

Plani i vaksinimit kundër Covid-19 në Europë rrezikon të ngadalësohet sërish, pas lajmit se kompania …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *