Zbulohet rrjeta kriminale e FOREX/ ‘Mafia italiane’ dhe BOSS-ët e tij shqiptarë qarkullojnë dhjetra MLN € çdo vit

Në artikujt tanë të fundit, JOQ Albania ka ndërmarrë denoncime serioze, faktike kundrejt aktivitetit kriminal të FOREX që ka lulëzuar në Shqipëri në mënyrë të kamufluar, duke e kthyer vendin tonë në një parajsë fiskale për të huajt që ushtrojnë këtë lloj biznesi. Pak javë më parë, JOQ i kushtoi …

Read More »

Komisioni hetimor për inceneratorët del me dy raporte të kundërta

Partia Demokratike që inicioi hetimin parlamentar për “aferën e inceneratorëve” deklaroi të hënën se gjatë hetimit ishte vërtetuar se institucionet përgjegjëse kishin shkelur ligjet në fuqi në dhënien e tre kontratave koncesionare dhe se përfituesit e tyre kishin krijuar skema korruptive dhe pastrimi parash. Kryetarja e komisionit, Jorida Tabaku prezantoi …

Read More »

PS fiton Vorën, Rrogozhinën, Dibrën, Lushnjën dhe Durrësin, në Shkodër fiton kandidati i Berishës. Bardh Spahia fton demokratët pa dallim: Dera ime e hapur për të gjithë

Pas fitores së Vorës, Rrogozhinës, Partia Socialiste fitoi Lushnjen, Dibrën e Durrësin, ndërsa në Shkodër kandidati i Sali Berishës, Bardh Spahia fitoi Shkodren. Në të pesë bashkite, kandidatët e Lulzim Bashës renditen të tretët, pas PS-së dhe Shtëpisë së Lirisë. Përjashtim bën Rrogozhina, ku kandidati i Ferdinand Saraci ka siguruar …

Read More »

Zanafilla e inceneratorëve: Emergjenca mjedisore u shpall pa bazë ligjore

Në fillim të shkurtit 2014, pesë zëvendësministra të qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Edi Rama u mblodhën në një sallë mbledhjesh të Ministrisë së Mjedisit në rrugën e Durrësit në Tiranë, në funksionin e tyre si anëtarë të Komitetit të Menaxhimit të Integruar të Mbetjeve. Mbledhja e thirrur pa axhendë …

Read More »

Argumentimi qesharak i gjyqtarit Erjon Bani, ish-ministri Koka u la në burg për t’i “rregulluar imazhin drejtësisë”(!)

Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi sërish të rrëzojë kërkesën e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka. Kjo është hera e tretë që Koka kërkonte një masë më të lehtë sigurie se ajo e arrestit me burg. Vendimi është marrë nga gjyqtari Erjon Bani, pas këshillimit në …

Read More »

Ballkani i Hapur? Rama: Do të presim e shohim reagimin e Serbisë

Shqipëria nuk ka pse të ndjehet e rrezikuar nga agresoni rus në Ukrainë, ndërsa vendi, sipas Kryeministrit Edi Rama ka mbrojtjen më të mirë dhe më të sofistikuar teknologjiksht në botë. Rama përmendi këtu faktin që SHBA ka zyrën e forcave operacionale speciale ushtarake në Shqipëri, bazën e NATO-s në …

Read More »

A ia vlejnë vërtet inceneratorët apo tarifat e ulëta janë një hile?

Përgjigja e kësaj pyetjeje është 1 milion dollarë, edhe pse inceneratorët janë nën dritën e ngjarjeve të fundit, kur ka një komision hetimor parlamentar dhe një ish- ministër të burgosur në hetim nga SPAK për korrupsion. Hetimet e komisionit dhe ato të drejtësisë janë fokusuar tek pjesa nëse ka korrupsion. …

Read More »

Rama: Jemi në kushtet kur nga ora në orë, mund të shohim lidershipin e Ukrainës të vrarë ose të marrë peng

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur konferencë për shtyp për situatën në Ukrainë. Rama: Kemi parasysh që vitin e shkuar, Ukraina bëri një stërvitje që ishte më e madhja e zhvilluar ndonjëherë. Ne i kemi pozicionuar të gjithë hapat në strategjinë e ndjekur në ndërtimin e pjesës së sipërme të kësaj …

Read More »