TUI, gjiganti turistik kalon kontratat me Shqipërinë në pritje

Pasi British Airways lajmëroi se do të anulonte fluturimet me 75 për qind të destinacioneve përfshi Shqipërinë (ndërkohë vetë qeveria shqiptare njoftoi të hënën ndërprerjen e fluturimeve me këtë vend) edhe kompani të tjera si EasyJet dhe Ryan Air kanë anuluar më shumë destinacione. Kjo vjen në kushtet e goditjes nga koronavirusi të Britanisë dhe vendeve të tjera europiane.

Ndër të tjera, edhe operatori më i madh turistik, TUI, njoftoi anulim të operacioneve të tij pas lënies hapur të opsionit se mund të ndihmohen financiarisht me miliarda paund nga qeveria britanike. Për Shqipërinë, lajmi i keq në këtë luftë anulimesh është fakti që TUI, gjiganti turistik që ofron paketa në qindra destinacione në botë, ka kaluar edhe për vendin tonë kontratat në “allotment” (pritje).

Rrahman Kasa, nga Unioni Turistik Shqiptar, tha për “Monitor” se tashmë këto kontrata janë lënë në kushtin që vetëm nëse do të ketë kërkesë, do të procedojë. Tui britanik bëri të ditur se anulimi i paketave turistike ishte bërë për prill dhe maj, ndërkohë që Tui, si partner që operon edhe në Shqipëri, ka kaluar në pritje të situatës të gjithë kontratat edhe ato të sezonit veror 2020.

Kasa tha se njëlloj si Tui është edhe bashkëpunimi me partnerë të tjerë ndërkombëtarë, si Der Touristik, Apollo. Të gjithë këto kompani kanë kërkuar të shohin sesi do të jetë vijimi i situatës. Gjasat që të ketë një kthesë pozitive së fundmi po duken gjithmonë e më të pakta, në kushtet kur Europa po përjeton goditjen më të rëndë nga koronavirus.

Disa ditë më parë, shoqatat e turizmit i dërguan qeverisë një paketë me 12 pika ku kërkohet që të rishikohen disa masa lehtësuese apo mbështetëse për sektorin. Koronavirusi është goditja e dytë dhe më e rëndë se ajo e tërmetit për këtë industri ende të brishtë.

Check Also

Gratë në median shqiptare: Nga riviktimizimi tek stigmatizimi si imorale

Në tetor 2017, një vajzë 15-vjeçare në një fshat të izoluar në Shqipërinë juglindore raportoi …

Zbulohet rrjeta kriminale e FOREX/ ‘Mafia italiane’ dhe BOSS-ët e tij shqiptarë qarkullojnë dhjetra MLN € çdo vit

Në artikujt tanë të fundit, JOQ Albania ka ndërmarrë denoncime serioze, faktike kundrejt aktivitetit kriminal …

Argumentimi qesharak i gjyqtarit Erjon Bani, ish-ministri Koka u la në burg për t’i “rregulluar imazhin drejtësisë”(!)

Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi sërish të rrëzojë kërkesën e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *