Tërmeti i 26 nëntorit, Holanda dhuron 3 milionë euro për rindërtimin

Holanda do ti dhurojnë Shqipërisë 3 milionë euro për rindërtimin e objekteve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kjo u konfirmua nga ministri i Jashtëm holandez Stef Blok, por që do behet e ditur edhe gjate konferences së donatorëve.

“Tërmeti shkatërrues që goditi Shqipërinë vitin e kaluar na tronditi të gjithëve. Kam parë pamje të dëmeve, ndërsa Kryeministri Rama dhe kolegu im Cakaj më kanë treguar histori që të thyenin zemrën për qytetarët shqiptarë që ranë viktimë e kësaj fatkeqësie. Vendet e Ulëta janë të përkushtuara fort që të ndihmojnë Shqipërinë në përpjekjet për rindërtim. Në solidaritet me popullin shqiptar Vendet e ulëta do të dhurojnë 3 milionë euro për rindërtimin”, tha Blok.

Check Also

12 të vdekur, 557 raste të reja në 24 orë me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë …

Agjencia Europiane e Barnave: Nuk çon virusi në vetëvrasje. Disa ilaçe, PO

Më 11 nëntor të këtij viti, kryeministri Edi Rama deklaronte publikisht ndër të tjera se: …

Radhë edhe te Morgu i Tiranës

Kjo ka qenë situata në morgun e Tiranës këtë të diel. “Doli një polic atje dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *