Shqiptarët dënohen në Spanjë për grabitjen e dhjetëra shtëpive, edhe të futbollistëve

Gjykata Provinciale e Huesca ka dënuar me 36 vjet burg bandën e kriminelëve, pothuajse të gjithë me origjinë shqiptare, të cilët bastisën dhjetëra shtëpi në provincën e Huesca dhe në Katalonia midis majit 2017 dhe marsit 2018.

Gjashtë të pandehurit (pesë me origjinë shqiptare dhe një tjetër spanjoll) u përballën me dënime në total 53 vjet burg, por më në fund Gjykata ka ulur dënimin duke konsideruar se në disa prej sulmeve nuk ka “prova të dukshme” dhe “shumë rrallë viktimat i njohën plotësisht të akuzuarit”.

Prokurorët kanë provuar se kjo bandë që ka kryer një seri sulmesh, ku ata vodhën sende të çmueshme, veçanërisht para, bizhuteri dhe automjeteve në shtëpitë e të pasurve.

Sulmuesit kanë hyrë në brendësi të shtëpive normalisht pasdite ose në mbrëmje pasi vëzhgonin se banorët nuk ishin brenda, duke ‘ekzekutuar’ grabitjet përmes një modeli të “heshtur”.

Kjo konsistonte në thyerjen e dritareve ose dyerve anësore të shtëpive, ose të atyre kryesore, duke përdorur objekte siç janë levat, kaçavidat dhe mjetet e tjera.

Për ta bërë këtë, grupi i koordinoi veprimet e tyre duke shpërndarë mbikëqyrje dhe hyrje në shtëpi ose makina në të cilat udhëtonin – të cilat ndonjëherë ishin vjedhur më parë dhe ndonjëherë të siguruara nga palë të treta. Përveç kësaj, ata shkonin me rroba të zeza dhe kapuç për të bërë të vështirë identifikimin.

Në dy nga plaçkitjet, të cilat ndodhën të njëjtën natë në qytetet Lleida të Solsona dhe Tárrega me vetëm një orë larg, anëtarët e këtij grupi u pikasën nga pronarët e shtëpive.

Në rastin e parë, pronari ishte në kopshtin e shtëpisë së fqinjëve, dhe pasi la djalin e tij të vogël në shtëpi, dëgjoi zhurma të dyshimta përmes një aparati të përdorur për të vëzhguar lëvizjet e foshnjave dhe u kthye menjëherë. Aty gjeti tre individë që e dhunuan dhe më pas ikën. Ndërkohë, pronari tjetër u persekutua gjithashtu “me qëllimin e qartë të frikësimit të tij”, por përfundimisht u arratisën.

Gjykata Provinciale e Huesca zhvilloi gjyqin në fund të vitit të kaluar. Gjatë gjashtë ditëve që zgjatën më shumë se 70 dëshmitarë u dëgjuan. Në raportin e tij të fundit, prokurori pranoi se kishte pasur një “provë të fortë” të pjesëmarrjes së të pandehurve në të gjitha grabitjet.

Avokatët mbrojtës kërkuan lirimin e klientëve të tyre, duke theksuar se as në shtëpitë e bastisura dhe as në makinat e vjedhura nuk gjetën “një gjurmë të vetme ose ADN”, dhe se ata nuk u identifikuan as nga dëshmitarët.

Më në fund, gjykata ka dënuar dy drejtuesit, Armand Lurthi dhe Andrea Nikic, përkatësisht me 14 dhe 10 vjet e gjysmë burg, për dy grabitje të mbetur në tentativë me dhunë në shtëpitë e banuara dhe me përdorimin e armëve, vjedhje me forcë, etj.

Ndërkohë, Jetmir Mata do të duhet të vuajë dënimin me 5 vjet burg; Edmond Bregu, 2 vjet e 6 muaj, Leonardo Nikolli, një vit për pjesëmarrje në një grup kriminale dhe anëtari  anëtari i vetëm spanjoll i grupit, u dënua me 3 vjet burg. Midis pesë të pandehurve, ata gjithashtu do të duhet të përballen me kompensim në vlerë prej rreth 20.000 euro. Pas kryerjes së dënimit, ata do të dëbohen nga Spanja dhe nuk do të mund të kthehen për 10 vjet.

Check Also

Gratë në median shqiptare: Nga riviktimizimi tek stigmatizimi si imorale

Në tetor 2017, një vajzë 15-vjeçare në një fshat të izoluar në Shqipërinë juglindore raportoi …

Zbulohet rrjeta kriminale e FOREX/ ‘Mafia italiane’ dhe BOSS-ët e tij shqiptarë qarkullojnë dhjetra MLN € çdo vit

Në artikujt tanë të fundit, JOQ Albania ka ndërmarrë denoncime serioze, faktike kundrejt aktivitetit kriminal …

Argumentimi qesharak i gjyqtarit Erjon Bani, ish-ministri Koka u la në burg për t’i “rregulluar imazhin drejtësisë”(!)

Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi sërish të rrëzojë kërkesën e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *