Raporti i EuroBarometer: 71 përqind e shqiptarëve e konsiderojnë shumë keq ekonominë në vend

71 përqind e shqiptarëve e konsiderojnë gjendjen ekonomike në vend si shumë të keqe, sipas raportit të Euro Barometer.

Sipas këtij raporti, 28 përiqind e tyre e shohin si shumë të mirë ndërsa 1 përqind është përgjigjur “nuk e di”.

Qytetarët shqiptarë kanë renditur situatën ekonomike, shëndetësinë dhe papunësinë si tre problemet kryesore me të cilat po përballet vendi në këtë moment, ndërkohë që kanë renditur kostot e jetesës dhe shëndetësinë si probleme që ata hasin në përditshmërinë e tyre.

Raporti nxjerr në pah mungesën e besueshmërisë te institucionet ku 31 përqind e qytetarëve shqiptarë nuk kanë besim në to.

Nga ana tjetër për shqiptarët ka qënë shumë e vështirë për të jetuar me rregullat kundër koronavirusit, ku 34 përqind janë shprehur se kanë patur vështirësi të përshtaten.

Të pyetur për pritshmëritë për vitin e ardhshëm shqiptarët janë shprehur optimistë ku 48 përqind e tyre pohojnë se do të ketë përmirësime, ndërsa 45 përqind janë shprehur se ekonomia do të rikuperohet pas vitit 2023.

Check Also

Zyrtarizojnë koalicionin. Kurti për Kryeministër, Osmani Presidente

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani njoftuan arritjen e marrëveshjes së koalicionit, jo vetëm parazgjedhor. Kreu …

Loja e madhe e Erdoganit: Intrigat në Shqipëri e Ballkan

Nga Financial Times Ka kaluar një vit që kur shtetasi turk Harun Çelik u dërgua …

Studimi i ri / Nëse e keni kaluar Covid-19 mund të keni antitrupa për 5 muaj

Shumica e njerëzve që kanë pasur Covid-19 janë të mbrojtur nga riinfektimi për të paktën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *