Dënohet me 5 vite burg Vladimir Gjuta

Lëvizja me një armë zjarri pa leje me vete pranë selisë së Partisë Socialiste i kushtoi një dënim me 5 vite burg, Vladimir Gjutës. Vendimi për të është dhënë nga Gjykata e Tiranës, që e gjeti fajtor për akuzën e “mbajtjes pa leje të armëve luftarake” dhe për “mbajtje pa leje të armëve të ftohta”.

Gjuta njihet edhe si i dyshuari kryesor për sulmin me lëndë shpërthyese ndaj farmacisë së babait të ish ministrit Saimir Tahiri. Ai u arrestua pranë “Sheshit të dollarit” në 10 shkurt 2020, me një armë zjarri “Makarov” dhe një sasi të madhe eurosh.

Sipas dëshmive nga vendngjarje, 5 policë dhe Gardistë u angazhuan për ta vënë në pranga, pasi dyshohej se po përpiqej të futej në godinën e PS, brenda së cilës po mbahej mbledhja e Kryesisë.

Check Also

Gruaja e ish-deputetit që u ekzekutua nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Dyshimet se vrasja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka mund të ketë ndodhur për shkak të …

Zbulohet një laborator droge në Durrës, disa të arrestuar

Zbulohet një laborator droge në Durrës. Burime bëjnë me dije për ABC se në Shën …

Akuzohet për “falsifikim”, KPA shtyn seancën ndaj Luan Dacit

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) vendosi të shtyjë për nesër seancën e procedimit disiplinor …

One comment

  1. Sa jan me arme ..caaaamaan !!
    Denuan kte !
    Pf

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *