Bitcoin tregtohet përsëri pranë rekordit, nxitur nga një grup i ri blerësish

Bitcoin u rrit përsëri mbi 18,000 dollarë javën e kaluar për të flirtuar me nivele rekord, një performancë spektakolare e drejtuar nga një grup i ri blerësish që kërkojnë mundësinë për fitime të mëdha.

Monedha dixhitale tregtohej deri në 18,965 dollarë të premten, sipas CoinDesk, rreth 4% nën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 19,783 dollarë të vendosur në dhjetor 2017. Ajo është rritur më shumë se 50% vetëm muajin e kaluar.

Monedha ka tërhequr një gamë të gjerë personazhesh, nga miliarderët e Ëall Street Paul Tudor Jones dhe Stanley Druckenmiller te investitorët e momentit që synojnë të ngrenë pasuritë më lart dhe duke humbur më pak tregje.

Pjesëmarrja e tyre, nga ana tjetër, ka nxitur më shumë blerje, gjë që pasqyron një dinamikë të ngjashme në aksione të tilla si Tesla Inc., të cilat investitorët vazhdojnë t’i shtyjnë më lart duke mos marrë parasysh shumë fillesat. Ashtu si në vitin 2017, kur bitcoin u bë një fenomen kulturor, një pjesë e madhe e suksesit ka udhëtuar përmes fjalës.

Kohët e fundit, bitcoin ka qenë madje një temë fituese në radiot sportive. Gregg Giannotti, bashkëdrejtues i emisionit radiofonik të bisedave mëngjesore sportive “Boomer & Gio” në ËFAN në Nju Jork, ka folur për kriptovalutën pasi investoi 10,000 dolalrë më herët këtë muaj.

Kishte një përgjigje të fortë ndaj segmenteve të bitcoin, tha Z. Giannotti. “Sapo e publikov aon line, filloi,” tha ai, duke shtuar se miqtë e vjetër i shkruanin, njerëzit e shitjes donin të flisnin për bitcoin. “Ai goditi një nerv”, tha ai.

Bitcoin, një formë parash që ekziston vetëm në formë dixhitale, filloi në janar 2009 gjatë krizës financiare dhe ishte pozicionuar si një alternativë ndaj parave të mbështetura dhe kontrolluara nga qeveria. Ai operon nëpër një rrjet kompjuterash të lidhur por të pavarur që nuk mund të kontrollohen nga asnjëra palë, siç është një bankë qendrore.

Është krijuar për të pasur një furnizim fiks që do ta bënte atë rezistent ndaj inflacionit. Me bankat qendrore që zotohen këtë vit për të rritur inflacionin, më shumë investitorë kanë qenë të gatshëm të provojnë Bitcoin si një mbrojtje. Potenciali i tij, megjithatë, ka qenë i vështirë për t’u vlerësuar sepse inflacioni nuk ka arritur objektivin e Rezervës Federale prej 2% në vite.

Shumë platformave kryesore lehtësojnë tregtinë e bitcoin. Kombinimi i platformave të arritshme dhe potenciali i bitcoin si një mbrojtje nga inflacioni është ajo që kryeson kriptomonedhën këtë vit, tha Dan Morehead, shefi ekzekutiv i Pantera Capital, një fond sipërmarrjeve që ka investuar në sektor që nga viti 2013.

“Paratë letër po zhvleftësohen dhe bitcoin jo”, tha ai.

Herën e fundit bitcoin tërhoqi një vëmendje të tillë – në tremujorin e katërt të vitit 2017, kur gati u katërfishua për t’iu afruar 20,000 dollarëve – industria nuk ishte e përgatitur. Kishte pak pika për tregtim përtej shkëmbimeve fillestare dhe bitcoin kishte pak vlerë praktike. Vrulli u la, investitorët e rinj u zhdukën, kapitali sipërmarrës u tha dhe industria kaloi një valë tërheqjesh dhe pushimesh nga puna.

Shumica e tyre ka ndryshuar, argumentojnë ekspertët. Për një gjë, peizazhi rregullator është shumë më i qartë sesa ishte në vitin 2017. Agjencitë shtetërore dhe federale, duke përfshirë Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme dhe Komisionin e Shkëmbimeve të Letrave me Vlerë, kanë përcaktuar rregulla për trajtimin e kriptovalutave. Kjo ka bërë që kompani të tilla si CME Group Inc., CME 0.93% Intercontinental Exchange Inc. ICE 0.16% dhe Fidelity Investments Inc. të ofrojnë shërbime për blerjen dhe shitjen e aktiveve kripto.

Ekzistojnë gjithashtu platforma të orientuara me pakicë që shërbejnë për interes në tregtinë e kriptove. Vëllimi është rritur në SQ 2.25% Cash App të Square Inc., i cili u ka lejuar klientëve të blejnë dhe shesin bitcoin që nga viti 2018. Në tremujorin e tretë, klientët blenë 1.6 miliard dollarë bitcoin, nga 555 milion dollarë një vit më parë.

Në tetor, PayPal Holdings Inc. PYPL 0.93% zbuloi një shërbim që u lejon përdoruesve të saj të blejnë dhe shesin bitcoin direkt në llogaritë e tyre. Ai u bë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e SHBA-ve në 12 nëntor dhe do të zgjerohet në Venmo dhe disa tregje ndërkombëtare vitin e ardhshëm.

Investimet Grayscale, një menaxhim i fondit privat që shet 10 fonde besimi të përqendruara në bitcoin dhe kriptovaluta të tjera, ka përfituar nga interesi i ri. Firma raportoi të martën se pasuritë e saj nën menaxhim ishin rritur në më shumë se 10 miliardë dollarë nga 5.9 miliardë dollarë në fund të shtatorit.

Pavarësisht rritjes së fundit, tregu i bitcoin është ende i vogël krahasuar me aktivet e tjera, gjë që kontribuon në paqëndrueshmërinë e saj. Pantera vlerësoi se vëllimet e tregtimit vetëm në PayPal dhe në App’s Cash App do të tejkalonin sasinë e bitcoin të ri që krijohej çdo ditë.

Me fonde mbrojtëse dhe profesionistë të tjerë që gjithashtu blejnë, furnizimi do të bëhet edhe më i kufizuar, sipas z. Morehead të Pantera Capital. “E vetmja mënyrë që oferta dhe kërkesa të ekuilibrohet është me një çmim më të lartë,” tha ai.

Kjo dinamikë është pjesë e asaj që tërhoqi z. Druckenmiller. Ai e sheh bitcoin si të ngjashëm me arin, i tha ai CNBC në një intervistë më herët këtë muaj, por për shkak të madhësisë dhe paqëndrueshmërisë më të vogël të bitcoin, ai beson se mund të tejkalojë metalin e çmuar. Z. Jones i tha rrjetit në maj se ai vendosi rreth 1% në 2% të aseteve të tij në bitcoin, duke e quajtur atë një “spekulim të madh” që ai beson se do të dalë si një klasë e re e aseteve.

As Z. Druckenmiller dhe as Z. Jones nuk iu përgjigjën kërkesave për komente.

Historia e bitcoin ende tregon saktësisht se sa e paqëndrueshme dhe e rrezikshme mund të jetë për investitorët. Çmimi i tij ra deri në 3,867 $ në 13 mars, kur tregjet globale u tronditën nga pandemia , një rënie prej më shumë se 60% nga fillimi i vitit. Bitcoin humbi rreth 50% të vlerës së tij në janar 2018 pas spektakolarit 2017, duke u zhytur deri në 3,122 dollarë deri në dhjetor 2018.

Këto rreziqe nuk i kanë penguar investitorët siç është Ëayne Sharp, një këshilltar investimesh në pension në Columbus, Ohio, i cili bleu Bitcoin-in e parë në shtator, duke investuar 10,000 dollarë. Ajo tha se u trondit nga argumentet në lidhje me vlerën e bitcoin si një mbrojtje e inflacionit, si dhe respektimin e dhënë nga investitorët, përfshirë Z. Jones.

Ajo pranoi se blerja ishte spekulative, por tha se ishte lodhur duke parë investime më të sigurta, “me vlerë”, prapa tregtisë së momentit. Ajo vendosi një sasi të vogël të pasurisë së saj në kriptovalutë dhe tha se mund të blinte më shumë gjatë rrugës.

“Unë kuptoj se çfarë dreqin ndodh, thjesht provoj,” tha ajo. / Burimi: Wall Street Journal

Check Also

Zyrtarizojnë koalicionin. Kurti për Kryeministër, Osmani Presidente

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani njoftuan arritjen e marrëveshjes së koalicionit, jo vetëm parazgjedhor. Kreu …

Loja e madhe e Erdoganit: Intrigat në Shqipëri e Ballkan

Nga Financial Times Ka kaluar një vit që kur shtetasi turk Harun Çelik u dërgua …

Studimi i ri / Nëse e keni kaluar Covid-19 mund të keni antitrupa për 5 muaj

Shumica e njerëzve që kanë pasur Covid-19 janë të mbrojtur nga riinfektimi për të paktën …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *